top of page

ČASTÉ OTÁZKY - Na telo DJ-ovi


Je možné si určiť white list a black list chcených/nechcených songov?

Samozrejme. Pre moju prácu je to doslova Alfa – Omega. Už od úvodnej komunikácie, teda pri rezervácií termínu Vás nabádam k tomu, aby ste postupne premýšľali na skladbami, ktoré majú Vaše sympatie, alebo naopak antipatie. Času máte dostatok a preto v kľude môžete premýšlať nad skladbami, ktoré tešia Vás alebo Vašich blízkych. Stačí všetko spísať. Zaužívaná forma je formát excell tabuľky alebo Word dokumentu. Posielať môžete priamo youtube odkaz na skladbu, čo je lepšie pretože verzií skladieb môže byť niekoľko a takto sa dostaneme presne k tej, ktorá je pre Vás dôležitá. No, kľudne stačia len názov skladby a interpréta. Najneskôr 2. týždne pred konaním svadby mi zašlete dokument v elektornickej forme na môj mail.

Ak by ste chceli, aby niektoré skladby odzneli presne v nejaký čas, alebo boli aj niekomu špeciálne venované, stačí ak ku konkrétnej skladbe pridáte poznámku. Napríklad Michael Jackson – Billie Jean (pre švagra Tomáša od nevesty - zahrať do 23.00, lebo odchádza). Ja si skladby pripravím, no a keď sa už budeme baviť, podľa atmosféry, alebo Vašich indícií sa dostanú do éteru.

Dôležité je to, aby ste túto činnosť robili s úsmevom na tvári, tak ako to cítite, nie je to žiadna domáca úloha. Všedný večer s Vašou polovičkou sa tak môže premeniť na zábavný a čas, kedy si zaspomínate úsmevné chvíle. Už sa určite tešíte:D.

 

Od kedy do kedy by ste boli k dispozícii (príchod až odchod hostí)?

Štandardne je môj príchod na svadobnú párty 3. hodiny pred Vašim príchodom a príchodom hostí na miesto zábavy. Je to čas, ktorý venujem príprave s dostatočným predstihom. Ak si vyžaduje situácia skorší príchod, samozrejme sa jej prispôsobím. Časový harmonogram si osobne prejdeme na stretnutí, alebo v mailovej komunikácií.

Odchod. Svadobná zábava je nevyspitateľná. Vo väčšine prípadoch je dĺžka môjho hrania do 4-5 hod. rannej. Samozrejme, ak sa ľudia bavia som Vám k dispozícií. Všetko je o dohode. Tu je odpoveď aj na Vašu otázku, ktorá Vám práve ide hlavou. Nie, nebojte sa! Nevyhodím Vás a nevypnem to aj keď sa budete baviť dlhšie:D.

Som tam pre Vás pokiaľ aj tí najväčší “kaliči” neodpadnú, alebo nevesta nepovie: DOSŤ! Nech idú spať, stačilo im! (Aj také už bolo. :D)

 

Robíte aj odčepčenie?

Odčepčenie. Ľudová tradicia, ktorá má dávne korene v našej histórií. V rôznych kútoch Slovenska prebieha odlišne. Ak by ste chceli mať tradičné odčepčenie so všetkým, čo k tomu patrí je vhodné zvoliť ľudový súbor, ktorý pozná tradície daného regiónu, postará sa o všetko a dodá odčepčeniu tú pravú atmosféru. Dnes je mnoho mladých ľudí, ktorí sa venujú priamo len čepčeniu na svadbách v ľudovom podaní. O odčepčenie sa Vám môže taktiež postarať rodina, blízky ale aj kamaráti. Myslím si, že kamarátov by sme, ale asi nemali zaťažovať a dávať im zodpovednú úlohu čepčenia, keď sme si ich zavolali, aby sa s nami bavili. K tomu ešte pokročilá hodina, stoly prehýbajúc sa dobrým vínkom. Človek nikdy nevie......

Ak by ste chceli len formálne čepčenie som Vám nápomocný. Úvodom - stručne, jasne, výstižne. Postavím sa pred Vás. Prerozprávam čarovnú formulku. Doplním hudobným podmazom. Družice za hudobného podmazu dajú vienok dole. Všetko potrebné, ako tento akt v skutočnosti vyzerá v mojom podaní si vieme odkomunikovať sobne .

No, som zástancom toho, že človek, ktorý ľuďom vyhráva od poobedia do neskorej noci, prehovára k ním, občas zavtipkuje, či vysvetľuje a teda všetko sa to točí okolo neho. Mal by aspoň nachvílu prísť niekto iný, kto, čo i len svojou návštevou zmení vnímanie hostí a navnadí ich na inú časť večera, tak ako je čepčenie.

Ja som presvedčený, že sa nájde niekto z Vašich známych alebo okolia, ktorí sa venujú folklóru. Ak nikoho takého nepoznáte, rád Vám odporučím ľudí, ktorí žijú folklórom.

 

Na svadbe nebude prítomná kapela, no plánujeme do programu zahrnúť náš prvý tanec, spoločný tanec s rodičmi, a popoľnoci aj venčekový (redový tanec,vykrúcanku). Viete to zastrečiť?

Výber skladby pre prvý tanec je na Vás. Skladba vypovedá o Vás a preto nie je nikto kompetentnejší, aby Vám skladbu vybral. Ak by ste si naozaj nevedeli rady s výberom skladby pre 1. tanec , tak si pozrite jeden z mojich ďalších blogov.

Aby som správne opísal jednotlivé tance tak je lepšie, keď sa nato pozrieme prenesením sa do diania svadobnej hostiny tesne pred okamih prvého tanca.

Ako DJ-moderátor Vás pozývam na tanečný parket. Ešte predtým môžem priateľskou, nevtieravou formou upovedomiť všetkých, že bude nasledovať 1. novomanželský tanec a aby si ho nenechali újsť.

Potom ako dontacujete pokračujeme v rodičovskom tanci. Pozývam na parket aj rodičov, vítam ich, ľudia tlieskajú. Rodičovský tanec je vo väčšine valčík, či ide o štandard, alebo slovenský valčík je na dohode. S výberom Vám už viem pomôcť. Rodičia dotancovali a nasleduje tanec s hosťami, ktorí Vás vytancujú, postupne sa vystriedajú všetci. Hudobne to môžeme poňať ľudovo, alebo súčasnejšie, teda skladby, ktoré sú určené pre párové tancovanie. V zásade sa odrážam od toho, čo si povieme na stretnutí, alebo si napíšeme do akého konceptu by mala svadba uberať.

Redový tanec/venčekový tanec/vykrúcanka – sú názvy tancov, ktoré sú charakteristické pre rôzne oblasti Slovenska.

Ide o zvyky našich predkov, ktoré sa zachovali dodnes a my si ich častokrát pripomíname na svadbách. Z hudobného hľadiska som sa s mnohými prevedeniami už stretol. Každý tanec má svoje osobité charasteristiky, texty majú niekoľko stoviek obmien, ale v zásade ide o jedno a to je tanec s nevestou , resp. už s mladou gazdinou a ženíchom mladým gazdom za sprievodu hostí a zvykov.

Dôležitou úlohou v mojom podaní je ľudí správne naviesť na konkrétny tanec, ktorý sa ide tancovať, ak nepoznajú tradíciu. Vo väčšine sa tak deje pri zahraničných hosťoch, ktorých treba oboznámiť so situáciou. Hudobne sa prikláňam k pomalšiemu rozbehu, kedy sa do kola zapojá skôr narodení a môžu tak vytancovať mladých. Následne sa kolo rozbieha a končí v podaní rýchlych skladieb. Dĺžka korešponduje s počtom hostí. Časovo sme približne na 30minútach, kým sa ľudia vystriedajú. Záleží však od konkrétneho tanca a regiónu Slovenska, kde sa svadba koná. Či vyberáme do venca, alebo šialeným tempom vykrúcame nevestu. Všetko je to opäť na vzájomnom dohovore medzi mnou a Vami. Aká je predstava, aké sú Vaše zvyky načo ste zvyknutí.

コメント


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page