top of page

EVENT A SVADBA

Aký je medzi nimi rozdiel z pohľadu DJ-a?

 

Z času na čas sa ma ľudia spýtajú: Škorvo, čo je to ten EVENT?"

Na úvod teda trošku edukácie. Vysvetlenie je pomerne jednoduché, keďže ide o cudzie slovo, tak stačí jeho preklad do slovenčiny a vysvetlenie sa nám dostáva ihneď. Event v preklade znamená udalosť,podujatie, prípad..., .

Slovíčko event k nám prišlo zo zahraničia, udomácnilo sa tu a používa sa bežne v oblasti organizovania spoločenských udalostí.

Mnohé agentúry, ktoré organizujú firemné podujatia, akcie používajú toto slovo aj vo svojom názve. Eventová agentúra. Teda agentúra, ktorá niečo organizuje pre niekoho (klienta), v určitom čase, na nejakom miesto, za istým zámerom.

Slovíčko event , laicky povedané v oblasti spoločenských podujatí, nahradilo u nás slovo AKCIA. My DJ-i, sme častokrát používali slovo AKCIA. Akú akciu máš dnes? Na akej akcií si včera hral? No, dnes už používame slovo EVENT. Znie to zrejme, tak vážnejšie, tak profesionálnejšie. Jednoducho event!

SVADBA. Raz, keď nato príde. Vysvetlenie dostanete sami.

Aký je teda rozdiel medzi EVENTOM a SVADBOU pre nás DJ-ov? Ako profesionálny DJ, ktorý sa venuje obom týmto spoločenským druhom akcií, a hľa zasa to slovo akcia, tak môžem povedať, že rozdiel to istotne je a je pomerne veľký. Hneď si ho priblížime.


ORGANIZÁCIA, PRÍPRAVY A REZERVÁCIE.

 

ORGANIZÁCIA

Svadba, záleží od nevesty, ale dá sa povedať, že sa plánuje veľkým predstihom. Niekedy to môže byť aj 2. roky. V priemere je to približne 12. mesiacov.

Pri eventoch je to veľmi individuálne. Event je sezónna záležitosť. Plánuje sa v nejakom období pre nejaký účeľ. Záleží od jeho veľkosti, účastníkov, publika, propagácie.... Pri veľkých eventoch sa dá prirovnať ku svadbe. U menších eventoch sa pohybuje organizácia priemerne od 1. do 6. mesiacov.

V skratke? Veľký event sa plánuje dlho a opačne.


BOOKING

Booking a rezervácia DJ-a na svadbu je zhruba 1. rok pred konaním svadby. To je taký štandard.

Booking a rezervácia DJa na event je opäť individuálna. No, ak sa bavíme o Vianočnom večierku, alebo Teambuildingu, tak v porovnaní so svadbou je to v zásade kratšia doba. Pri bookovaní služieb DJa sa dá povedať, že sme skôr medzi tými poslednými časťami, na ktoré eventoví manažéri myslia. Vo výsledku sa DJ na event bookuje zhruba 1-2. mesiace pred konaním podujatia.PRÍPRAVA DJ-A NA EVENT A SVADBU.

Príprava na svadbu, čo sa týka komunikácie s novomanželmi, je určite dlhšia v porovnaní s komunikáciou s eventovou agentúrou, alebo priamo klientom. Opäť je to však idividuálne.

Hudobný playlist a jeho príprava. Na svadbu sa DJ pripravuje určite dlhšie. Je to z toho dôvodu, že nevesta, alebo ženích sa venujú výberu skladieb veľmi precízne. Dávajú si záležať. Chcú ulahodiť sebe, no hlavne svojím hosťom. Príprava playlistu pre event, však nie je o nič jednoduchšia a až o toľko kratšia hlavne ak ide o tematický event. Vtedy sa prípravy vedia veľakrát predĺžiť.

Ak teda svadba, alebo event majú dopadnúť, čo najlepšie. Prípravy sa nedajú oklamať. Starý otec mi vraviel a rád to použijem ako priprovnanie aj tu. "Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku!" U mňa, tak platí zásada individuálnej prípravy. Preto pristupujem ku každej svadbe, alebo eventu jednotlivo a svojrázne.

TVORBA playlistu na svadbu ako som už spomínal je 50/50, predstavy novomanželov a skúsenosti DJ-a.

TVORBA playlistu pre EVENT je 60/40. Šikovnosť, skúsenosti, vnímanie atmosféry, prispôsobenie sa publiku, rýchla reakcia DJ-a - 60%. Správny breafing, zadanie, definovanie predstavy event manažéra - 40%.


ROZDIEL V PRIEBEHU. SVADBA A EVENT.

 

SVADBA JE BEH NA DLHÉ TRATE

Na mojom webe môžete nájsť prirovnanie svadby k maratónu. Zatiaľ som nenašiel nič trefnejšie. Je to naozaj tak. Svadba je beh na dlhé trate. S prípravami a cestou sa vraciam domov zo svadobnej párty častokrát po viac ako 18. hodinách. Keď ma svadobní hostia nechcú pustiť domov, tak čas sa približuje aj ku 20. hodinám.


EVENT JE ŠPRINT.

Event je o niečo kratší. Je to šprint. Krátky, rýchly, vypätie síl, ktorý si vyžaduje vydať z bežca (DJ-a), čo najviac. Tu niet priestor na prestoje, výmysly a chyby. Event je odzrkadlenie skúsenosti DJ-a. Čím viac skills, tým väčšia pohoda v samotnom priebehu a hlavne kľud na strane organizátora, ktorý vie, že jeho event je v správnych rukách. Trvanie eventu záleží od jeho typu. Sú eventy, ktoré sa odohrávajú celý deň a končia vo večerných hodinách. No väčšina je tá, ktorá sa deje v noci. Rozmenením na drobné sa jedná o čas 8-10. hodín, ktoré strávi DJ na evente.


PUBLIKUM A VÝBER HUDBY

 

Publikum na svadbe, alebo evente je v zásade rovnaké. Rôznorodosť hudobného vkusu, pohlavia, veku, spoločenského postavenia. To, čo rozdeľuje event a svadbu je veľkosť publika, teda počet ľudí.

Pri svadbe sa bavíme o počte hostí od 30 do 120. Maximum, ktoré som za svoje profesionálne obdobie zažil bol počet hostí 200.

Event taktiež začína pri počte rovnakom ako svadba, častokrát aj nižšom. Event, však môže nadobudnúť aj obrovské rozmery. Od 500 do desiatok tisíc. Moje trofeje, ak môžem takto definovať veľkosť, sú corporátne eventy v max počte 1 200 interiér a eventy pre verejnosť v exteriéri v počte 8 000 osôb. Je jasné, že takých to eventov nie je veľa a je pre každého jedného DJ-a, či iného účinkujúceho veľkou cťou a silným zážitkom účinkovať na takom to evente.


Výber playlistu na svadbu.

Keďže na svadbe je menší počet ľudí je viac pravdepodobné, že dokáže vyhovieť skoro každému hosťovi. Samozrejme, nie všetkým. Úvod svadby je častokrát rovnaký, keďže sa chcú baviť všetky vekové kategórie, tak je potrebné im aj ulahodiť. Výber hudby je preto veľmi obšírny. Dá sa povedať, že existujú skladby, ktoré sú univerzálne a dokážu zabaviť širokú škálu publika. Prestriedaním hudobným štýlov a výberom toho najlepšieho je úloha na rozbeh splnená. V tom, čím sa jednotlivé svadby líšia, vrámci hudobného výberu je neskoršia nočná hodina, či dokonca skoro ráno. Vtedy sa okruh publika zúži a DJ sa, tak cielene venuje danému publiku ľudí, konkrétnym hudobným žánrom.

Výber playlistu pre event.

Event to je aj veľký počet hostí, doslova tzv. „masovka“ , ktorá nám DJ-om častokrát, až takú špecifikáciu, ako ranné hodiny na svadbe, moc neumožňuje. Samozrejme všetko opäť záleží od rôznorodosti publika a ďalších faktorov. Pokiaľ by sme sa zamerali na firemný-korporátny event v počte 500 osôb, rôznych vekových kategórií a postavenia . DJ má pred sebou veľmi ťažkú úlohu. Hudobný výber musí byť prispôsobený väčšine s cieľom masovej zábavy. Je to taký demokratický systém, kedy väčšina víťazi. Z čoho je jasné, že nie každému sa dá uľahodiť, no vo výsledku išlo o perfektný event.


EVENT MANAŽÉR / SVADOBNÝ KOORDINÁTOR

 

Pri masových eventoch hrá veľkú úlohu aj event manažér, ktorý zadáva DJ-ovi po konzultácií s klientom, predstavu o celkovom koncepte, zložení ľudí, druhu zábavy.

Spojením práce event manažéra a DJ-a s publikom, ktoré sa chce baviť je výsledkom skvelý event.

Podobne tomu je aj pri svadbe. Ak ste sa rozhodli pre koordináciu svojej svadby je veľmi dôležitý bríf od koordinátora a zdelenie myšlienky novomanželov DJ-ovi.


TECHNICKÉ ZABEZPEČENIE

 

Mnohé eventy sú organizované za účelom ukázať sa, poďakovať, predčiť, presvedčiť. Preto technické zabezpečenie eventu si vyžaduje vo väčšine prípadoch externú spoluprácu s rentalovými firmami, ktoré disponujú technicky zdatným personálom od zvukárov, svetličov, pódiových technikov až po nosičov case-ov. K technickému zabezpečeniu eventu, tak treba vždy pristupovať osobitne a danú predstavu stručne tlmočiť aj

DJ-ovi.

Štandardnú svadobnú párty, bez špeciálnych požiadaviek aj pri väčšom počte osôb si profesionálny DJ vie zabezpečiť sám. Disponuje vlastnou aparatúrov a osvetlením na profi úrovni.

No, technickému zabezpečeniu na svadbe sa častokrát až taký dôraz nekladie ako na eventoch. Je to trošku aj škoda, ale keďže ide o finančne náročnejšie požiadavky je to pochopiteľné. Ak však plánujete mať na Vašej svadbe ďalšieho hudobného hosťa je určite Vašou povinnosťou informovať DJa a konzultovať to sním.


Na záver, tak môžem predikovať, že look svadby je určite aj na DJ-ovi, ktorý prispieva ku šmrncovnej párty. Rovnako to platí aj pri organizácií eventov. Jeho prejav, technické vybavenie, štýl, svedomitosť, prístup, skúsenosti, vystupovanie, komunikácia a mnoho ďalších.Comments


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page